top of page

Mis puu on künnapuu?

Miks väärib ta enam tähelepanu?

Võis olla 2007. aasta veebruar, kui hakkasin järjekordselt plaanima kevadist puudeistutust kodu ümber sööti jäänud heinamaadel.

​

Avastasin, et olen kuuse- ja kaseistikute broneerimisega lootusetult hilinenud - PRIA lahked toetused olid pannud maaomanikud varakult tegutsema. Järvselja puukooli perenaisel Inge Solodovil oli veel järel sanglepa ja künnapuu istikuid.

​

Künnapuu nime olin kuulnud. Rohkem ei teadnud ma sest puust mõhkugi. Inge Solodovi kirjeldused kõlasid aga huvitavalt ja nii otsustasin osta esimesed sadakond künnapuuvitsakest. Järgmisel aastal veel paarsada.

Praeguseks on künnapuust saanud mulle midagi fetiši sarnast. Olles veendunud, et künnapuu on tammede, pärnade ja teiste pikaealiste puude seltskonnas teenimatult varju ja võõraks jäänud, püüan tema esteetilisi (vt sügisvärve paremal!) ja ainelisi külgi võimalikult paljudele tutvustada. Künnapuud väärivad enam tähelepanu ka põhjusel, et on arvatud looduskaitsealuste liikide III kaitsekategooriasse.

​

Künnapuudest kirjutasin Luua metsanduskooli lõputöö. Siia kodulehele laen jõudumööda kirjeldusi ja fotosid muljetavaldavaist künnapuist, mida olen trehvanud.

Künnapuud ​Peipsiääre vallas Koosa-Kavastu maantee neljandal kilomeetril Kivistiku bussipeatuse lähedal. Esiplaanil oleva puu rinnasümbermõõt on 530 cm, kõrgus 26-27 meetrit.

kivistiku-ky.jpg

Kivistiku künnapuu 3. septembril 2018.

IMG_7952.JPG

Kivistiku künnapuu 8. mail 2020.

Sügisvärvides künnapuud Kavastu-Koosa teel.

Ligi 30 meetri kõrgune, 310-sentimeetrise rinnasümbermõõduga künnapuu Pärnu- ja Viljandimaa piiril Kaansoos.

Keskealine künnapuu Tartumaal Suure-Kambja mõisapargis.

bottom of page