HELISTA

Tel: +372 503 9906

KIRJUTA
ARBORIST Martin Pau

Kutsetunnistus nr 129741

Mis puu on künnapuu?

Miks väärib ta enam tähelepanu?

Praeguseks on künnapuust saanud mulle midagi fetiši sarnast. Olles veendunud, et künnapuu on tammede, pärnade ja teiste pikaealiste puude seltskonnas teenimatult varju ja võõraks jäänud, püüan tema esteetilisi (vt sügisvärve paremal!) ja ainelisi külgi võimalikult paljudele tutvustada. Künnapuud väärivad enam tähelepanu ka põhjusel, et on arvatud looduskaitsealuste liikide III kaitsekategooriasse.

Künnapuudest kirjutasin Luua metsanduskooli lõputöö. Siia kodulehele laen jõudumööda kirjeldusi ja fotosid muljetavaldavaist künnapuist, mida olen trehvanud.

Künnapuud Tartumaal Peipsiääre vallas Koosa-Kavastu maantee neljandal kilomeetril Kivistiku bussipeatuse lähedal. Esiplaanil oleva puu rinnasümbermõõt on 530 cm, kõrgus 26-27 meetrit.

Kivistiku künnapuu 3. septembril 2018.

Sügisvärvides künnapuud Kavastu-Koosa teel.

Ligi 30 meetri kõrgune, 310-sentimeetrise rinnasümbermõõduga künnapuu Pärnu- ja Viljandimaa piiril Kaansoos.

Keskealine künnapuu Tartumaal Suure-Kambja mõisapargis.

Võis olla 2007. aasta veebruar, kui hakkasin järjekordselt plaanima kevadist puudeistutust kodu ümber sööti jäänud heinamaadel.

Avastasin, et olen kuuse- ja kaseistikute broneerimisega lootusetult hilinenud - PRIA lahked toetused olid pannud maaomanikud varakult tegutsema. Järvselja puukooli perenaisel Inge Solodovil oli veel järel sanglepa ja künnapuu istikuid.

Künnapuu nime olin kuulnud. Rohkem ei teadnud ma sest puust mõhkugi. Inge Solodovi kirjeldused kõlasid aga huvitavalt ja nii otsustasin osta esimesed sadakond künnapuuvitsakest. Järgmisel aastal veel paarsada.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now