top of page

Võra sidumine tõstab ohutust ja pikendab puu eluiga

Pargi- ja koduaiapuude kujundamine peaks algama kohe pärast juurdumist. Paraku on keskealised ja vanemad puud meie haljastuses kasvanud ja kujunenud enamasti omasoodu. Tulemus: mitmetüvelisus, teravnurksed harunemised ja rebenemisoht.

Väljakujunenud võraga puu "kordalõikamine" pole enam võimalik. Küll saab nn halbade harunemistega kaasnevat rebenemisohtu minimeerida, lõigates rebeneda ähvardavaid harusid väiksemaks ning paigaldades spetsiaalseid tugikaableid. Sidumine kõrvaldab ohu inimeste varale ja tervisele, väldib puu esteetilisuse vähenemist ning pärsib seenhaiguste riski.

Sõltuvalt sellest, kas puus on juba tekkinud nähtavaid lõhesid või mitte, valitakse kas staatiline või dünaamiline sidumisviis. Esimesel juhul ühendatakse harud (või tüvi ja harud) omavahel jäigalt, vältimaks lõhede suurenemist. Teisel juhul säilitatakse puuvõra loomulik või peaaegu loomulik tuules liikumine piirini, millest edasi saaks alata lõhenemine.

Mina olen seni kasutanud Cobra sidumiskaableid, millele tootja annab 12-aastase garantii. Kaablitega komplektis käivad kraed ja muhvid. Krae tagab kaabli laia, sissekasvamist vältiva vormi tüvede-harude ümber ning muhv takistab kaabli hõõrdumist vastu koort. Kaablid on musta värvi ning lehtes võras peaaegu märkamatud.

WP_20200525_14_00_11_Pro.jpg
WP_20200525_13_58_39_Pro.jpg

Keskealisele mitmetüvelisele hõberemmelgale on paigaldatud kaks dünaamilist sidumiskaablit.

bottom of page