Viljapuid lõigatakse harilikult varakevadel enne pungade puhkemist (märtsis-aprillis), kuid puu bioloogia seisukohalt on parem aeg suvi (juuni teine pool kuni augusti esimene pool).
Suvist lõikust komplitseerivad mõnel määral lehed, mis takistavad ülevaate saamist võra struktuurist. Saagirikkal aastal segavad lõikust ka viljad. Samas, kui lõigata küllalt vara (kui viljad on veel väikesed), takistavad need tööd tühisel määral ning osa viljade väljalõikuse tulemusena kujunevad allesjäänud viljad ilusamad ja maitsvamad. Kui suvel eemaldada (kevadlõikuse järgselt) ülearused vesikasvud, võib järgmise kevadlõikuse tarvidus üldse puududa ning edaspidi võibki kaaluda täielikku üleminekut suvistele lõikustele.
Kehtib reegel, et mida tihemini lõigata, seda parem on see viljapuule - korraga väheneb lehemass minimaalselt, mistõttu ei järgne tiheda vesikasvuvõsa teket. Iga viljapuu tuleb üle käia vähemalt kord aastas, sest nõnda on võimalik hoida võra sobilikus mahus ja kõrguses ning viljade arenguks piisavalt valgusküllane.